
Kako ispoljiti neslaganje sa svojim menadžerom i postići WIN-WIN efekat?
Obriši loš scenario iz glave
Koji je najgori scenario koji može da se dogodi ukoliko iskažeš svoje mišljenje o određenoj temi ili situaciji sa kojom se ne slažeš sa svojim šefom? Da dobiješ otkaz? Teško da bi to mogao da bude okidač za takvu odluku. Iz tog razloga bi trebalo negativne misli ostaviti po strani, a fokus staviti na rešenje. Šta je ono što želiš da kažeš? Zapiši to na papiru kako bi jasno i koncizno definisao svoje misli.
Odaberi pravo mesto i pravo vreme
Stvari se ne rešavaju same od sebe. Tišina i izbegavanje neće dati nikakav doprinos. Proceni situaciju i zakaži sastanak sa svojim menadžerom. Na ovaj način imaćeš jasno određeno vreme za svoj cilj. Samim tim obezbedićeš dovoljno vremena da se pripremiš i trezveno izneseš svoju ideju.
Pozitivan stav
Ulazak u kancelariju u besu ili sa direktnom naredbom nikako nije dobar početak komunikacije, naročito ako je započinješ sa nekim ko je na hijerarhijskoj lestvici iznad tebe. Gorak ukus zasladi šećerom. Neka razgovor otpočne smirenim tonom sa pozitivnim učinkom koji će doneti tvoja ideja.
Postavljaj pitanja
Postavljanje pravih pitanja je izuzetno važno u komunikaciji. Uvek imaj na umu da je tvoj menadžer onaj kome je zadatak da prati performans, delegira i stalno daje feedback. Zato je važno da ovaj meč odigraš iz svoje uloge. U tome će ti koristiti tehnika postavljanja otvorenih pitanja sa malom govornom sugestijom. Ona je odličan način da pokažeš da želiš da podstakneš zajednički dijalog, umesto da se bezciljno buniš i ulaziš u konflikt.
Na ovaj način pozivaš svog nadređenog da podeli svoje mišljenje sa tobom (s tim da si već nesvesno predstavio utorak kao najbolju opciju), što ukazuje da razgovor nije agresivan ili jednostran. Sa druge strane postavljanjem pitanja odaješ utisak da je tvoje mišljenje više od sugestije ili zahteva. Ovim pristupom daješ na značaju svom nadređenom, a ujedno uvažavaš i svoj stav.
Fokusiraj se na rešenje
Vrhunski menadžer uvek stavlja interese kompanije ispred vlastitog ega. Zato je važno da prilikom iznošenja svoje ideje uvek kreneš sa pozitivnim rezultatima koji će se ostvariti njenom implementacijom. Na taj način ćeš biti korak bliže da pridobiješ menadžera na svoju stranu.
Poštuj konačnu odluku
Na kraju dijaloga glavni donosilac odluke je tvoj menadžer. Ako on/ona prilikom razmatranja tvog mišljenja ipak donese odluku koja nije u skladu sa tobom, i nastavi prema pređašnjem planu, isključi svoj ego i prihvati ovu situaciju. Ukoliko bi više puta insistirao na svom stavu odavao bi utisak neprofesionalca i emotivno nerazvijene ličnosti. Zato bi trebalo da znaš kada je trenutak za zatvaranje teme.
Šef želi da se nedeljni sastanci održavaju ponedeljkom od 9.00. Želiš da utičeš na promenu termina na utorak.Rešenje kroz NLP tehnike:
,,Stvarno mi se dopada Vaša ideja održavanja sedmičnih sastanaka tima, to je odličan način da se svi okupimo, razmenimo iskustva i odredimo prioritete za ovaj period. Složićemo se da većini ljudi ponedeljak teško pada. Takođe, rekli ste da nam je produktivnost kao timu u porastu utorkom i sredom. Pitam se, da li mislite da je bolje da sastanak održavamo utorkom ujutru ili pred kraj radnog dana?Sa ovih nekoliko rečenica ste postigli usaglašenost sa menadžerom, iskoristili tehniku „da set“ i završili sa sugestivnim govorom gde ste dali 2 opcije: utorak ujutru i utorak popodne. Cilj je bio utorak, zar ne?